Wspomnienia, wspomnienia i… warsztaty

Zbliża się koniec realizacji projektu pt. „Dziedzictwo Kulturowe Krainy Trzech Rzek”, na który LGD uzyskała dofinansowanie ze środków krajowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (P FIO).
W ramach projektu 40 uczestników wzięło udział w wyjeździe studyjnym do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Następnie wzięli udział w spotkaniu w siedzibie Obornickiej Biblioteki Publicznej, podczas którego kilku mieszkańców naszego terenu opowiedziało jak zapamiętali  swój rodzinny dom i jego otoczenie, posługując się przy tym przyniesionymi eksponatami. Eksponaty podziwiano też w znajdującej się w Bibliotece Izbie Pamięci.

Dwa pierwsze elementy projektu miały przygotować uczestników do wykonania głównego zadania, jakie przed nimi postawiliśmy – zorganizowania w trzech miejscowościach wystaw pt. „Dawna zagroda wiejska”.
Aby to zrobić, musieli nie tylko rozejrzeć się we własnych piwnicach i strychach ale tez namówić sąsiadów i znajomych aby oni też poszukali przedmiotów codziennego użytku sprzed 30, 50 a niekiedy 100 lat.

Wyniki poszukiwań przerosły najśmielsze oczekiwania. W Chrustowie, Ryczywole i Rakowni zebrano kilkaset eksponatów, które mieszkańcy Krainy Trzech Rzek mogli podziwiać przez kilka tygodni. Dodatkowo w ostatnim dniu wystawy można było wziąć udział w warsztatach ginących zawodów – dzięki pozyskanemu dofinansowaniu każdy mógł spróbować sił w wypiekaniu chleba na zakwasie, wyplataniu wiklinowych wózeczków, ulepić gliniany wazonik i kuć żelazo póki gorące. Dodatkowo uczestnicy projektu przygotowali szereg różnorodnych warsztatów – pranie na tarze, smażenie gofrów czy deptanie kapusty cieszyły się nie mniejszym zainteresowaniem J.

Ostatnim elementem projektu jest przygotowanie katalogu multimedialnego obejmującego fotografie i opisy wszystkich zebranych eksponatów. Zostaną one zamieszczone na stronach internetowych LGD Kraina Trzech Rzek i partnera projektu – Obornickiej Biblioteki Publicznej.

Mamy nadzieję, że dzięki realizacji tych zadań nie tylko wzrosła świadomość co do nazw i przeznaczenia wielu zapomnianych przedmiotów ale też, że osoby, które odwiedziły wystawy nie wyrzucą pamiątek po minionych czasach i będziemy mogli je podziwiać w kolejnych latach, jako że uczestnicy projektu już zapowiedzieli jego kontynuację w przyszłym roku i zorganizowanie kolejnych wystaw w innych miejscowościach. Trzymamy kciuki za powodzenie ich planów.

Projekt dofinansowany z programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich