Kolejna wizyta studyjna w ramach projektu współpracy SMART VILLAGE

W dniach 22 – 25 marca, wzięliśmy udział w kolejnym już wyjeździe studyjnym w ramach projektu realizowanego we współpracy z Lokalnymi Grupami Działania z Hiszpanii, Irlandii i Finlandii.

Tym razem odwiedziliśmy Hrabstwo Wicklow w Irlandii.

Przepiękna zielona wyspa zachwyciła nas od pierwszych chwil. Wszechobecne żonkile, wielkie jak drzewa rododendrony, rozkwitające kwiaty, liście, trawa, zwierzęta hodowlane pasące się w spokoju na łąkach, a ponad wszystko przemili i otwarci ludzie, ciekawe inicjatywy społeczne i rozwiązania Smart.

Chcemy podzielić się z Wami tym, co społeczność Wicklow robi i jakie inteligentne rozwiązania wdraża na swoim terenie. Zachęcamy do kontaktu z naszym partnerem. Chętnie pomożemy także w nawiązaniu współpracy między mieszkańcami obszarów LGD Kraina Trzech Rzek i Hrabstwa Wicklow

Tinahely Courthouse Arts Centre – centrum sztuki należące do społeczności i prowadzone w starym budynku sądu. https://www.courthousearts.ie/whats-on. W centrum tym, w czasie pandemii, rozpoczęto innowacyjny projekt dotyczący kultywowania tradycyjnych irlandzkich pieśni. Regularnie, kilka razy w miesiącu, grupa od kilkunastu do kilkudziesięciu osób, spotyka się na zoomie śpiewając charakterystyczne dla tego regionu pieśni. Inicjatywa ta cieszy się niezwykłym powodzeniem, a nagrania spotkań dostępne są na kanale youtube ośrodka kultury.

Projekty społecznościowe Tinahely – Rozwój chodnika wzdłuż nieczynnej linii kolejowej i inne projekty prowadzone przez społeczność http://tinahely.ie/around-town/tinahely-community-projects/ . To wspaniały przykład, jak może powstawać projekt, w którym uczestniczy 65 właścicieli ziemskich, na długości blisko 45 km trasy. Godziny, tygodnie, miesiące i lata ustaleń owocują przygotowaniem wniosku o dofinansowanie do tego niezwykłego, międzysektorowego projektu. Wicklow, oddalone o kilkadziesiąt minut jazdy samochodem od Dublina, ze swoją przepiękną przyrodą i widokami, ma potencjał przyciągnięcia turystów nie tylko z stolicy, ale także zagranicznych, przybywających na kilka dni do Irlandii.

Centrum Recyklingu Tinahely – społecznie prowadzone usługi zbierania odpadów przeznaczonych do recyklingu, prowadzone przez Przedsiębiorstwo Społeczne we współpracy z instytucjami gminy https://www.youtube.com/watch?v=WUj5Ax2J0JI . Trudności z odbiorem odpadów do recyklingu, które uprzykrzały życie mieszkańcom Tinahely i okolicznych miejscowości, rozwiązano dzięki (ponownie) wielu godzinom konsultacji i rozmów członków społeczności lokalnej. Dzięki nim, powstała idea zbudowania centrum, w którym pracują osoby do tej pory długotrwale bezrobotne, objęte pomocą tamtejszego ośrodka pomocy społecznej. Miejsce to jest dla tych osób “trampoliną” do lepszego życia. Czują się potrzebni i szanowani przez innych członków społeczności i wiele z nich, podjęło już inną, stałą i dobrze płatną pracę. Zobaczyliśmy także wystawiane przez tamtejsze warsztaty terapii zajęciowej produkty do sprzedaży.

Tinahely Community Centre http://tinahely.ie/around-town/tinahely-community-projects/ Grupa zakręconych wolontariuszy, która realizuje i inicjuje opisane wyżej inicjatywy ( i wiele innych).

Tinahely Farm Shop – projekt LEADER w zakresie turystyki i żywności https://tinahelyfarm.ie/ Zapewne niektórzy z was słyszeli o sklepie w miejscowości Czacz. To takie właśnie miejsce, tylko trochę w większym zakresie. Sklep i galeria z używanymi meblami, ubraniami, biżuterią, produktami lokalnymi, zdrową żywnością, miejsce rekreacji dla dzieci.

Centrum Szkoleniowo-Rozwojowe Carnew (Przedsiębiorstwo Społeczne) https://carnewtdc.ie/ Przedstawiło nam, jak rozwijało sie w ostatnich latach przechodząc z nauki stacjonarnej na zdalną i zmieniając branże ofertowanych szkoleń dla mieszkańców. Centrum współpracuje także ze szkołą średnią, której uczniowie przedstawili nam system edukacji w Irlandii i zmiany, jakie w nim zaszły od czasów pandemii. Mówili o tym, jak bardzo cieszą się z wycofania książek papierowych, przejścia na korzystanie z tabletów oraz różnorodnych aplikacji edukacyjnych.

Centrum Opieki Społecznej Https://www.facebook.com/CarnewCommunityCare/. Unikatowe miejsce, w którym osoby starsze mogą mieszkać w osobnych domach na osiedlu, którego centrum stanowi budynek, mieszczący w sobie stołówkę, centrum fizjoterapii i gabinety lekarskie, jak również świetlicę. Ośrodek prowadzi pionierskie projekty dotyczące możliwości łączenia się i komunikacji seniorów poprzez współcześnie dostępne nowe technologie. A wszystko zaczęło się od jednej z pensjonariuszek, która z powodu obostrzeń Covidowych nie mogła jak zwykle iść do pobliskiego sklepu i kupić codziennej gazety. Wtedy przyszła do opiekunów i powiedziała, że potrzebuje smartfona, żeby być w kontakcie ze światem. Skupienie się na prewencji, promocji zdrowia i przeciwdziałaniu chorobom to ich klucz do sukcesu i zmniejszania kosztów opieki społecznej. Centrum poszukuje partnerów zagranicznych do współpracy. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do biura po więcej informacji!

Hub 13 obiekt coworkingowy Newtown mount kennedy https://hub13.ie/. To miejsce, w którym wdrażany w Irlandii jest polski pomysł – działki rekreacyjne. Osoby, które chcą uprawiać swoje warzywa lub owoce, mogą na okres roku lub 3 lat wydzierżawić niewielki teren na farmie. Miejsce to, przede wszystkim daje możliwość spotkania i wymiany doświadczeń, informacji i wspólnego realizowania pasji. Prowadzone jest zgodnie z ideą ogrodów organicznych i no dig, wprowadzające bioróżnorodność i rezygnujące z używania chemicznych nawozów i środków ochrony roślin. Co więcej, poza elementem rekreacji na świeżym powietrzu, Hub13 oferuje możliwość wynajęcia przestrzeni coworkingowej – biur i sal konferencyjnych dla osób pracujących zdalnie. Miejsce z dostępem do szerokopasmowego internetu skupia tych, których cechuje otwartość, kreatywność i nieszablonowość.

Sieć producentów żywności naturalnej Wicklow https://wicklownaturally.ie/. Przedstawicielka sieci gromadzącej producentów naturalnej i lokalnej żywności zaczarowała nas opowieścią o zielonych polach, świeżej wodzie, pracy i pasji producentów, historii i tradycji. Przepyszne sery, miód, jagnięcina, domowe słodycze… smak Irlandii jest niezwykły i złożony.

Wizyta w bibliotece Wicklow wraz z poznaniem digitalizacji zapisów Coolattin House https://heritage.wicklowheritage.org/topics/genealogy/links/a_new_resource_for_wicklow_researchers W bibliotece zapoznaliśmy się z kilkoma projektami realizowanymi z nowo wyremontowanym budynku biblioteki. Pierwszy z nich polegający na digitalizacji zasobów archiwum i udostępnianiu ich w sieci osobom poszukującym informacji na temat historii swojej rodziny. W połowie XIX w. tysiące Irlandczyków wyjechało do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Dziś ich potomkowie poszukują informacji o tym, skąd pochodzą. kolejny projekt dotyczył zbierania podań, legend i opowieści o współczesnej i dawnej tradycji Wicklow. Grupy mieszkańców spotykają się na warsztatach pisarskich i fotograficznych i tworzą opisy wraz przepięknymi graficznymi przedstawieniami przepięknej przyrody.

Prezentacja na temat SMART Villages w Irlandii i rozwoju strategii SMART Village dla Co. Wicklow – Pan Ian Dempsey opowiedział o tym na czym polega idea Smart Village, jakie projekty do tej pory były realizowane w Irlandii, które wpisują się w ten pomysł. Krótkie wprowadzenie i zapoznanie nas z tematem, było wstępem do warsztatów dla mieszkańców Hrabstwa Wicklow z przygotowywania koncepcji Smart Village. Na naszym terenie, podobne warsztaty będą odbywać się po wakacjach.