Wyjazd studyjny do Hiszpanii

Na mocy podpisanej 4 kwietnia umowy o realizacji projektu współpracy Spektrum Międzypokoleniowych Atrakcji Kulinarnych (SMAK), grupa z naszej LGD uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Hiszpanii. Wspólnie z czterema partnerskimi LGD (Czarnkowsko Trzcianecka LGD, Wielkopolska Wschodnia, oraz koordynator projektu – Stowarzyszenie Solidarni w Partnerstwie), w dniach 16-18.11 poznawaliśmy producentów rolnych, którzy poprzez wyjątkowe metody wprowadzają na rynek unikatowe produkty lokalne. Do udziału w wyjeździe zaprosiliśmy reprezentantów gmin członkowskich, członków organów LGD oraz przedstawicieli KGW, w tym, a raczej przede wszystkim, lokalnych producentów żywności oraz osoby zajmujące się dziedzictwem kulinarnym i jego promocją. Zwiedziliśmy firmę Basilippo, zajmującą się produkcją oliwek. Historia produkcji oliwek w tym miejscu sięga epoki brązu (X – VI w p.n.e.), gdy pomiędzy dzisiejszymi miejscowościami El Viso del Alcor i Carmona (prowincja Sewilla) znajdowała się osada zwana Basilippo (Wioska w księżycowym lesie). Jej mieszkańcy byli silnie związani z rosnącymi dziko na tym terenie gajami oliwnymi oraz licznymi korzyściami związanymi z oliwkami. Tradycje rodzinne związane z uprawą gajów oliwnych sięgają w firmie Basilippo roku 1850, łącząc rzemieślniczą kulturę pracy i nowoczesne systemy produkcji oraz sprzedaż i marketing. Właściciel firmy przedstawił nam proces uprawy oliwek, zbiorów oraz produkcji oliwy. Na miejscu poznaliśmy różne smaki oliwy, a także możliwości jej zastosowania, niektóre dość zaskakujące – jak na przykład lody czekoladowe z oliwą

JAMONES ERIZ to firma zajmującą się produkcją szynki iberyjskiej w Corteconcepción, w samym sercu Parku Przyrodniczego Sierra de Aracena i Picos de Aroche. Na terenie parku wypasane są świnie, które żywią się przede wszystkim żołędziami (bellota) przez co ich mięso ma wyjątkowy smak. Właścicielami zwierząt są lokalni rolnicy, którzy wspólnie stworzyli miejsce, gdzie produkuje się wyśmienitą szynkę w naturalny, praktykowany od wieków sposób. Po dwóch latach wypasu świń, są one ubijane. Szynki i łopatki wraz z kończyną suszy się 3 lata. Pozostałe mięso wykorzystuje się do produkcji chorizo (suszona grubo mielona kiełbasa) i salami. Poznaliśmy cały proces produkcji i mieliśmy okazje porównać smak tradycyjnej szynki do tej z przemysłowej produkcji.

Pomimo bardzo krótkiego pobytu poznaliśmy Andaluzję z najsmaczniejszej strony, a pogoda rozpieszczała nas słońcem i temperaturą. Walizki dociążyliśmy oliwą i szynką, a barwy, smak i zapach regionu przywieźliśmy w naszych wspomnieniach. Turystyka kulinarna zyskuje i u nas na popularności. Liczymy, że i nasz teren przyciągnie coraz więcej turystów, skuszonych smakiem pierogów, kaszanki, czy pizzy po wielkopolsku. Przepisy na te rarytasy znajdą się już wkrótce w wydawanej w ramach tego projektu książki kucharskiej.