Spotkanie AS-ów w Chludowie

Wczoraj odbyło się bardzo ważne dla nas wydarzenie. Akademia Sołtysa.

Cieszymy się bardzo, ponieważ po długiej przerwie udało się nam zorganizować spotkanie, na którym gościliśmy blisko 60 AS-ów, czyli Sołtysów i Przewodniczących Zarządów Osiedli z naszych Gmin członkowskich.

Spotkanie przeznaczone w dużej mierze było tematom roli Sołtysa i Przewodniczącego, funduszom na działalność oraz aktywizacji mieszkańców.

Nie do przecenienia jednak było jednak także to, że mogliśmy się na nowo spotkać, poznać, zintegrować, wymienić pomysłami i ideami, podzielić dobrymi praktykami i zainspirować do działań. Od dawna wiemy, że wykłady to tylko pretekst do ważnych spotkań w kuluarach, wymiany kontaktów, zaproszeń do współpracy i podzieleniem się bolączkami, trudnościami i siłą do ich przezwyciężania.

Tym razem miejscem goszczącym nas był Stary Bar w Chludowie. Zrewitalizowany budynek, który zyskał nowe życie i służy dziś społeczności wiejskiej. Jest miejscem spotkań zespołu ludowego Chludowianie, Orkiestry dętej w Chludowie, Koła Gospodyń Wiejskich, Klubu Seniora “Dębowy Liść”, zespołu “mazelonka oraz grupy teatralnej.

Spotkanie rozpoczęła Pani Prezes Małgorzata Najdek witając zebranych i przedstawiając program spotkania. Następnie głos zabrał nasz gospodarz miejsca, Pan Dyrektor Andrzej Ogórkiewicz z Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie, które zarządza Starym Barem w Chludowie. Opowiedział o rewitalizacji tego obiektu oraz tym, jak rozwija się w nim życie społeczne mieszkańców. Potem przyszedł czas na prezentacje o roli Sołtysa i Przewodniczącego, Funduszach i Aktywizacji. Następnie, w formie Hyde Parku dowiedzieliśmy się o ciekawych projektach realizowanych w niektórych miejscowościach. To był czas, aby pochwalić się sukcesami ale też powiedzieć o różnych bolączkach pracy społecznika. Ostatni w programie był panel ekspercki z pracownikami Gmin – Panią Beatą Nowak z Gminy Oborniki, Sławomirem Malcem z Gminy Murowana Goślina, Panią Kingą Bluge z Gminy Ryczywół oraz Panem Marcinem Kołodziejczakiem Sekretarzem Gminy Suchy Las dotyczący funduszu sołeckiego i zadań lokalnych. Nasze spotkanie zaszczycił także swoją obecnością Pan Burmistrz Dariusz Urbański przekazując pozdrowienia i dobre słowo.

Nasze głowy są już pełne pomysłów na kolejne edycje spotkań.

Drodzy Sołtysi i Przewodniczący, możliwość współpracy z Wami to jeden z powodów, dla których lubimy naszą pracę. Wiedzcie jak bardzo dostrzegamy i cenimy waszą aktywność, otwartość, niezłomność, dobra energia, zaradność i niepoddawanie się trudnościom, otwarte serce i rozwijające się miejscowości.