Liderzy Rozwoju Lokalnego zakończyli warsztaty stacjonarne

7 i 8 grudnia, odbyły się ostatnie już z cyklu, warsztaty stacjonarne dla Liderów Rozwoju Lokalnego w ramach Operacji Własnej LGD.

40 osób, liderek i liderów lokalnych; członkiń i członków Stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskich, OSP, sołtysek i sołtysów oraz niezrzeszonych działaczy społecznych, rozmawiało o tym, na czym polega praca lidera, jakie ma blaski i cienie, jak zachęcać innych do współpracy i aktywności, a także jak w tym wszystkim też dbać o własne zdrowie i nie wypalić się.

Powstały charakterystyki przedstawicieli grup docelowych, do których uczestnicy adresują swoje działania lub planują w przyszłości je zaangażować. Jak efektywnie komunikować się z seniorami, a jak z młodymi dorosłymi, na co należy zwrócić uwagę planując spotkanie dla dzieci, a co będzie istotne dla młodzieży, jak zachęcać do inicjatywy członków organizacji , którzy są mało aktywni, jak rozpoznać ich potrzeby – to tylko niektóre pytania, na które staraliśmy się znaleźć odpowiedzi. Na zakończenie, poznaliśmy nowe metody pracy w społeczności, opisane m. in. na stronie

Warsztaty były niesamowitym czasem, w którym otwarcie i wprost, w atmosferze akceptacji i zrozumienia, mogliśmy podzielić się spostrzeżeniami, doświadczeniami i wiedzą.

Już teraz nie możemy doczekać się kolejnego spotkania z Liderami. Tym razem wybierzemy się na wizytę studyjną na Kaszuby. Ostatni przystanek cyklu dla Liderów to wyjazd studyjny na Podlasie.