Warsztaty Gospel w Obornikach – realizacja Grantu.

W dniach 15-16.06.2019 r., odbyły się Warsztaty gospel, które były imprezą zaliczoną do Dni Obornik. Gospodarzem było Stowarzyszenie Chór Pro Musica im. Józefa Czypka, albowiem Warsztaty gospel były finansowane z grantów Lokalnej Grupy Działania- Kraina Trzech Rzek. Miejscem, w którym odbyły się warsztaty były gościnne progi Obornickiego Ośrodka Kultury. Gośćmi i zarazem prowadzącymi warsztaty był Chór Gospel Joy z Poznania, przepełniony energią i radością, śpiewający na scenie polskiej, jak i zagranicznej od ponad 20 lat. W repertuarze zespołu znajdują się największe hity muzyki gospel, a także własne utwory, wykonywane w języku polskim i angielskim.

Koncerty mają charakter artystyczny i ewangelizacyjny (gospel – z ang. Ewangelia), a chór z chęcią angażuje się w nietypowe projekty, np. aranżacje utworów na specjalne okazje. Żywiołowy śpiew w połączeniu z dynamiczną choreografią i barwnymi strojami sprawia, że nawet najbardziej oporna publiczność śpiewa i tańczy razem z chórem i tak było podczas finałowego koncertu w niedzielę 16.06. w OOK.

Mając na celu popularyzację muzyki gospel w Polsce, zespół od ponad 15 lat organizuje w całym kraju Warsztaty Gospel, podczas których uczestnicy nie tylko uczą się utworów w harmonii trzygłosowej, ale również poznają przesłanie tej muzyki. Efekty swojej pracy, warsztatowicze prezentują podczas koncertu finałowego, tworząc wieloosobowy chór gospel.‏

Gospel Joy współpracował m. in. z takimi artystami jak: Mietek Szcześniak, Natalia Niemen, Kasia Moś, Mate.O,  Brian Fentress (USA), Ruth Lynch (Wlk. Brytania), Emma Nichols (USA), Mezo i Sylwia Grzeszczak.

Chór Gospel Joy prowadzi pani Agnieszka Baca Tomaszewska, którą charakteryzuje profesjonalizm, ogromny luz, wielkie poczucie humoru i zdrowy dystans. To była ogromna przyjemność, obcować z tak wspaniałymi muzykami i móc uczyć się od nich.

Każdego dnia, uczestnicy warsztatów otrzymali ciasto, drożdżówki, owoce, cukierki, napoje ciepłe i zimne a na koniec drobny upominek w podziękowaniu za udział.

Warsztaty odbywały się pod hasłem: „Nie trzeba umieć śpiewać ale należy chcieć dobrze się bawić!”

Warsztatowicze zgodnie stwierdzili, że uczestnictwo w warsztatach to była wielka przygoda zmieniająca życie i weekend pełen mocy, energii, radości, głębokich przeżyć
i śpiewu.

Magdalena Smela – Prezes Stowarzyszenia Chór Pro Musica im. Józefa Czypka