Rajd pieszy na Powitanie Lata

Po raz kolejny powitaliśmy lato z Krainą Trzech Rzek. 29 czerwca, we współpracy ze Stowarzyszeniem NW Włóczykije i Nadleśnictwem Oborniki, zorganizowaliśmy rajd pieszy. O 9:00,  na terenie Nadleśnictwa Oborniki, przywitał nas Pan Jarosław Bator – Zastępca Nadleśniczego ds. rozwoju, który oprowadził nas po sali edukacyjnej, przedstawiając przedpremierowy odcinek programu Windą do Lasu. Bardzo zaciekawiła zebranych prelekcja na temat obserwowanych przez wszystkich, coraz bardziej dramatycznych zmian klimatu. Pan Jarosław mówił o tym, że zgodnie z wiedzą naukowców, zmiany ekologiczne są tak nasilone i szybkie, że już za kilkanaście lat, możemy być zmuszeni zmagać się z trudnościami klimatycznymi, nie obserwowanymi do tej pory. Wyschnięty fragment Noteci, ekstremalne ciepło i susze, które wpływają na wycofywanie się niektórych gatunków (np. świerka) z naszych lasów, znaczące osłabienie sosny – to sygnały świadczące o tym, że Lasy mogą zniknąć z naszego krajobrazu, a świat do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni może już nigdy nie być taki sam.

Po zwiedzeniu sali edukacyjnej, skierowaliśmy swoje kroki na leśne ścieżki. Doszliśmy do wieży przeciwpożarowej Nadleśnictwa Oborniki. To ponad 40-metrowa konstrukcja, na szczycie której dyżur pełni obserwator, który ma szansę dostrzec dym unoszący się w lasach w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Dzięki bliźniaczej konstrukcji usytuowanej w odległości kilkunastu kilometrów, obserwatorzy mogą z dużą dokładnością wyznaczyć ognisko pożaru i zareagować szybko na zagrożenie.

Wejście na taras widokowy dostarczyło nam niezapomnianych wrażeń. Dzięki wspaniałej pogodzie, mogliśmy sięgnąć wzrokiem aż po horyzont.

Na zakończenie rajdu, czekał na nas poczęstunek. W przyjacielskiej atmosferze zaczęliśmy snuć plany wspólnych projektów i inicjatyw 🙂

Zgrana ekipa miłośników Nordic Walking, wspaniała pogoda i otwarci na współpracę partnerzy to przepis na udany rajd 🙂

Jeśli też chcielibyście spojrzeć na świat z innej perspektywy, możecie to zrobić po umówieni się telefonicznym pod nr 500 208 544. Naprawdę warto!