Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe w Krainie Trzech Rzek, czyli kolejna Konferencja Liderek za nami

Ponad sto liderek przyjęło zaproszenia LGD do udziału w corocznej konferencji, która tradycyjnie odbyła się w gościnnych murach Zespołu Szkół w Objezierzu. Nasze zaproszenie przyjęły radne, sołtyski, prezeski stowarzyszeń, przewodniczące kół gospodyń oraz aktywne członkinie LGD Kraina Trzech Rzek – panie aktywnie działające na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców swoich małych ojczyzn.

W tom roku tematem przewodnim konferencji były koła gospodyń wiejskich i ich funkcjonowanie. Gościem specjalnym była pani Andżelika Możdżanowska, Sekretarz Stanu w Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw, pomysłodawczyni ustawy o KGW.

Nasze zaproszenie przyjął również pan Jarosław Maciejewski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz prezes Wojewódzkiego Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego.

Na konferencji gościliśmy starostę powiatu obornickiego – Panią Zofię Kotecką,  wójta Gminy Suchy Las – Pana Grzegorza Wojterę i zastępcę burmistrza Obornik, pana Piotra Woszczyka. Gośćmi specjalnymi były panie z ARiMR w Rogoźnie, z Jordaną Olech na czele oraz Nina Bartol, koordynator powiatowego zespołu Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Gości przywitały Małgorzata Najdek i Magda Przystałowska, prezes i wiceprezes naszej LGD.

Jako pierwsza wystąpiła pani Andżelika Możdżanowska, która zachęcała panie do organizowania się w ramach Kół Gospodyń Wiejskich, dla których przygotowano szereg udogodnień i nowych możliwości. Pani minister mówiła o dodatkowych środkach, które już niebawem zostaną przekazane na działania KGW oraz o uproszczonych formach rozliczania wsparcia. Uczestniczki bardzo ucieszyły informacje o prostych mechanizmach rejestracji oraz rozliczania pomocy przez KGW.

Kolejnym punktem programu było wystąpienie pana Jarosława Maciejewskiego, który przedstawił paniom możliwości uzyskania wsparcia na przeróżne inicjatywy, w ramach środków, którymi dysponuje UMWW. Niektóre miejscowości z naszego obszaru już skorzystały ze wsparcia w ramach programów: „Pięknieje wielkopolska wieś” czy „Wielkopolska Odnowa Wsi”.

Pani Jordana Olech z Biura Powiatowego ARiMR w Rogoźnie omówiła stan rejestracji Kół Gospodyń Wiejskich w powiecie obornickim oraz przedstawiła liczby dotyczące nowopowstałych KGW w poszczególnych powiatach Wielkopolski.

Kolejnym punktem było zaprezentowanie działalności dwóch KGW z terenu naszej LGD. Jolanta Fuhrmann -przewodnicząca KGW Skrzetuszanki przedstawiła wieloletnią, aktywną działalność koła.  Karina Wojdanowicz, przewodnicząca KGW w Kowanówku, przedstawiła działalność swojego KGW, które mimo, że powstało dopiero kilka miesięcy temu, już może poszczycić się licznymi inicjatywami.

Kilka ciepłych słów dla uczestniczek przekazała również pani Zofia Kotecka – starosta powiatu obornickiego.

Miłym akcentem konferencji był występ Teatrzyku na luzie. Grupę teatralną tworzą panie z Klubu Seniora „Dębowy Liść” w Biedrusku. Teatrzyk przedstawił kilka scenek, które bardzo rozbawiły uczestniczki konferencji.

Na zakończenie tradycyjnie odbyła się degustacja potraw przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół w Objezierzu pod opieką Kierownik szkolenia praktycznego – pani Edyty Mikołajczak.