Rannik zimowy odnaleziony!

W sobotę 23 lutego, odbył się już po raz drugi rajd w poszukiwaniu rannika zimowego. Blisko 40 osób, w ten mroźny i słoneczny dzień, odbyło fascynującą podróż w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. Pod przewodnictwem Magdy Przystałowskiej z LGD Kraina Trzech Rzek oraz Karoliny Prange i Roksany Lubkowskiej z Ośrodka Edukacji Leśnej Łysy Młyn, szukaliśmy oznak budzenia się przyrody z zimowego snu.

O 9 spotkaliśmy się na parkingu przy Łysym Młynie. Następnie przejechaliśmy samochodami do Radojewa, gdzie obejrzeliśmy zabytkowy, lecz bardzo zaniedbany, Pałac rodziny Von Treskow wraz z zabytkowym parkiem. Na zboczach wzgórz na terenie parku, rozgościły się pierwsze, zimowe kwiaty – złotożółte Ranniki. Całe połacie parku pokryte są złotym dywanem miododajnych roślin. Obie Panie z Ośrodka, opowiedziały nam, w niezwykle interesujący  sposób o historii majątku w Radojewie, zabytkowym parku i rosnących tam rannikach. Zwiedziliśmy także romantyczną pseudoruinę, groby rodu Von Treskow i kaskadowe stawy.

Następnie, udaliśmy się do Ośrodka Edukacji Leśnej Łysy Młyn, w którym poznaliśmy tajniki życia pachnicy dębowej, kleszcza, bobra, a także rolę martwego drewna w przyrodzie.

Po przerwie na zupę, poszliśmy na spacer wokół malowniczego stawu. Obie Panie opowiadały nam o tym jakie ptaki zamieszkują pobliskie drzewa, jak je rozpoznać, jakie mają zwyczaje. Odkrywaliśmy także tajemnice kwitnących jako pierwsze na przedwiośniu leszczyn.

Już niedługo spotkamy się, w poszukiwaniu wiosny, w Śnieżycowym Jarze.