Nowy mural w Ryczywole

25 października, na zaproszenie Stowarzyszenia AleBabki uczestniczyliśmy w uroczystym podsumowaniu projektu, polegającego na stworzeniu muralu w Ryczywole. Trzeci  ryczywolski mural powstał dzięki wsparciu ze środków LGD Kraina Trzech Rzek. Stowarzyszenie AleBabki pozyskało na ten cel 5 tys. zł z budżetu LGD. Malunek przedstawia dawny sklep Kolonialka i został wykonany w technice 3D,  zdobiąc budynek przy ryczywolskim Rynku.

Prezes Stowarzyszenia Urszula Krűger przywitała przybyłe na spotkanie członkinie oraz zaproszonych gości . Następnie głos zabrała Wójt Ryczywołu, a zarazem członkini stowarzyszenia AleBabki, która przedstawiła historię Ścieżki Domami Malowanej w Ryczywole. Opowieść Renaty Gembiak – Binkiewicz ukazywała ogromne zaangażowanie członkiń stowarzyszenia, a także mieszkańców, w powstanie kolejnego muralu w Ryczywole. Każdy z obrazów opowiada historię dotyczącą miejscowości, konkretnych miejsc a nawet mieszkańców dawnego Ryczywołu. Dzięki zachowanym fotografiom, udaje się odtwarzać najdrobniejsze szczegóły historycznych miejsc.

AleBabkom udało się włączyć do projektu również dzieci i młodzież, dzięki przeprowadzonym eko – warsztatom. Na ryczywolskim Rynku w ramach warsztatów młodzi uczestnicy malowali obrazy na płótnach, ucząc się nowych technik, dbając o środowisko i jednocześnie zyskując poczucie tożsamości ze swoją małą Ojczyzną. Kobiety tworzące stowarzyszenie troszczą się nie tylko o estetykę swojego otoczenia, ale i są odpowiedzialne za wychowanie młodego pokolenia.

Co najważniejsze, AleBabki nie zamierzają ustawać w działaniu i już planują kolejne murale. Prezes LGD Małgorzata Najdek pogratulowała Stowarzyszeniu i mieszkańcom Ryczywołu realizacji tak ciekawego projektu, oraz życzyła pozyskania kolejnych dofinansowań na realizacje pomysłów, których Członkiniom nie brakuje. Prawdziwą przyjemnością było planowanie kolejnych wspólnych projektów przy kawie i słodkościach w Gminnym Ośrodku Kultury w Ryczywole.

(fot. Ewa Szulczyk – AleBabki)