Łoskoń Stary – wiecznie młody duchem!

Kolejny Grant zrealizowany!

W Łoskoniu Starym odbyło się spotkanie podsumowujące realizację Grantu “Łoskoń Stary – nasze miejsce na ziemi”. Poniżej przekazujemy relację ze spotkania, które odbyło się 4 października 2018 r.

Na Odpust św. Franciszka oraz spotkanie promocyjne z okazji wydania książki o Łoskoniu przybyli Goście z samego Łoskonia Starego (byli i obecni mieszkańcy) oraz wiele osób spoza miejscowości. W tym m.in. przedstawiciele instytucji kultury (np. Marian Pflanz z Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej), Nadleśnictwa Łopuchówko czy organizacji społecznych (Klub Turystyczny Puszcza Zielonka). Wszyscy na swój sposób związani i z Łoskoniem i w jakiś sposób – z publikacją o nim.

Gościem honorowym był ks. Stanisław Kicman z Warszawy, uczestnik powstania warszawskiego. Gość ten był dla nas niezwykle ważną postacią, bo również w swoim czasie losy powojenne związały Go z Łoskoniem – był wielokrotnym mieszkańcem leśnictwa. Dodatkowo, Ksiądz Kicman poświęcił Łoskoniowi kilka sporych akapitów w swoich książkach – wspomnieniach z okresu powojnia.

W związku z powyższymi faktami, wieczór przebiegł w wyjątkowo wzruszającej atmosferze. A gawęda, którą Ksiądz poświęcił także i Łoskoniowi sprzed półwiecza, u niejednej osoby pozostawiła niezatarte wspomnienia sielskości i wszechobecnej życzliwości jaka panowała w Łoskoniu.

W części oficjalnej ks. Kicman odprawił Mszę św., następnie muzycy zaprosili zebranych na koncert muzyki klasycznej (flet: Marzena Łopińska, fortepian: Patrycja Owczarzak), po którym miała miejsce żartobliwa prezentacja o obecnym Łoskoniu i jego niewątpliwych atutach. A na koniec – oczywiście samo rozdanie książki „Łoskoń Stary – nasze miejsce na ziemi” – na którą wszyscy niecierpliwie czekali.

To pierwsza w historii Gminy Murowana Goślina książka o jednym z sołectw. O miejscowości z najstarszym datowaniem – na wiek XII oraz z jednymi z najpiękniejszych plenerów w regionie. A jeśli dodać do tego rozliczne pasje mieszkańców – nic, tylko serce rośnie, że dane jest nam tutaj mieszkać i to w takim towarzystwie!

Przy agapie, jej słodkościach i rozmaitych przysmakach tematów do rozmów nie brakowało…

Patrycja Owczarzak

 – autorka książki „Łoskoń Stary – nasze miejsce na ziemi”

Publikację wydaną w ramach projektu można pobrać pod linkiem