Mural w Ryczywole – Grant Stowarzyszenia Czynni Rodzinni

1 września, w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, został uroczyście odsłonięty nowy mural na ścianie Szkoły w Ryczywole. Termin ten został wybrany nieprzypadkowo – patriotyczna rocznica oraz dzień nadania szkole imienia Powstańców Wielkopolskich to idealny dzień na zaprezentowanie malunku przedstawiającego młodzież uczestniczącą w walkach o niepodległość. Wzruszające chwile w gronie mieszkańców Ryczywołu, partnerów i przyjaciół projektu, mimo późnej pory świętowania sprawiły, że wieczór ten z pewnością zostanie na długo w pamięci uczestników.

W auli szkoły podstawowej zebrali się zaproszeni goście, partnerzy projektu, mieszkańcy Ryczywołu oraz członkowie Stowarzyszenia Czynni Rodzinni. Na początku członkowie stowarzyszenia, z Prezesem Jackiem Wremblem i Wiceprezes Luizą Bogacz, opowiedzieli o tym, w jaki sposób powstał pomysł wykonania muralu na budynku szkoły w Ryczywole, jak przebiegał cały proces aplikowania w Lokalnej Grupie Działania Kraina Trzech Rzek o przyznanie Grantu oraz w jaki sposób, krok po kroku, wykonano wspólnymi siłami mural. Następnie Pan Błażej Cisowski, w niezwykle interesujący sposób opowiedział o historii Ryczywołu, przebiegu walk powstańczych na tych terenach, a także przybliżył nam sylwetkę swojego dziadka, który był uczestnikiem tych wydarzeń. Po gratulacjach złożonych przez Wiceprezes od Lokalnej Grupy Działania, uczestnicy spotkania mogli spędzić czas przy poczęstunku. Na zakończenie, głos zabrała Wójt Gminy Ryczywół – Pani Renata Gembiak – Binkiewicz. Ona także złożyła gratulacje Stowarzyszeniu i wszystkim mieszkańcom zaangażowanym w wykonanie muralu i realizację projektu. Potem, zaprosiła wszystkich zebranych na zewnątrz, aby uroczyście odsłonić mural. Każdy z uczestników otrzymał biały lub czerwony znicz, z których ułożyliśmy flagę Polski.

Realizacja Grantów to dla nas wielka radość, ponieważ w ich wyniku powstają nie tylko nowe miejsca kultywowania dziedzictwa lokalnego, rekreacji czy turystyki dostępne dla mieszkańców. Każda taka inwestycja to także godziny wspólnej pracy wykonywanej przez mieszkańców na rzecz społeczności lokalnej spędzane w atmosferze przyjaźni. Widzimy jak realizowanie własnych inicjatyw, w gronie przyjaciół i sojuszników, mimo wielu trudności napotykanych po drodze, dodaje skrzydeł lokalnym organizacjom i sprawia, że nasze małe ojczyzny stają się lepsze.