Rajd w poszukiwaniu Rannika Zimowego

Wczesnym przedwiośniem, jako jedne z pierwszych kwiatów, swoje główki podnoszą ranniki zimowe – piękne, drobne, słoneczno – złote zwiastuny lepszej aury. W Polsce nie występują one  w stanie dzikim, jednakże upodobały sobie cieniste wzgórza Radojewa i tam, w zapomnianym parku dworskim, obejmują w swoje posiadanie rozległe połacie runa, ubarwiając trwający z zimowym śnie park. To niezwykłe, barwne, wiosenne preludium, było przyczynkiem do zorganizowania 10 marca, we współpracy ze Stowarzyszeniem NW Włóczykije oraz Ośrodkiem Edukacji Leśnej Łysy Młyn, Rajdu pieszego.

Rozpoczęliśmy go na parkingu leśnym przy Łysym Młynie – jednej z atrakcji turystycznych naszego obszaru. Tuż przy stawie znajduje się odrestaurowany przez Lasy Państwowe budynek Młyna, który dziś pełni funkcję Ośrodka Edukacji Leśnej. Kierownik Ośrodka, Pani Karolina Prange niezwykle interesująco opowiedziała nam o historii obiektu, funkcjach jakie teraz pełni, a także o prowadzonych w ośrodku badaniach dotyczących pachnicy dębowej – niezwykle rzadkiego chrząszcza, będącego reliktem lasów pierwotnych oraz występujących niestety dużo częściej, pospolitych kleszczy.

Marsz rozpoczął się rozgrzewką i szkoleniem z techniki Nordic Walking, prowadzonym przez Panią Katarzynę Janecką, prezeskę Włóczykiji.

Trasa rajdu prowadziła częściowo, wzdłuż 9- kilometrowej trasy biegowej “Wolność jest w naturze” – jednej z 25 tras w Polsce oddanych do użytku na 25 rocznicę odzyskania niepodległości przez Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe. Po dość wymagającym marszu, dotarliśmy do malowniczo położonego na zboczach morenowych Pałacu i parku w Radojewie. Ten, dziś zapomniany i niestety zaniedbany, teren należał niegdyś do rodu Von Treskow, podobnie jak pałac w Biedrusku, czy Owińskach. W parku, Pani Karolina opowiedziała nam o historii majątku, znajdującego się teraz w zarządzie Miasta Poznań i Lasów Państwowych i biologii ranników. Niezwykły kwiat, kumulujący energię i oddający ciepło, miododajny i pięknie pachnący, zachwycił wszystkich uczestników rajdu.

Rajd zakończyliśmy ciepłym poczęstunkiem na terenie Łysego Młyna finansowanym przez LGD Kraina Trzech Rzek.