Konferencja Lokalnych Liderek Krainy Trzech Rzek

22 marca, w zespole szkół w Objezierzu, odbyło się tradycyjne spotkanie Lokalnych Liderek Krainy Trzech Rzek. Na to przedwielkanocne święto aktywności lokalnej kobiet czekamy zawsze z wielką niecierpliwością. Tym razem tematem przewodnim spotkania było dziedzictwo kulinarne naszego obszaru.

Konferencję rozpoczęła Pani Prezes, Małgorzata Najdek witając przybyłych gości, w tym Panią Wójt Gminy Ryczywół – Renatę Gembiak – Binkiewicz, Burmistrza Gminy Murowana Goślina – Dariusza Urbańskiego, Zastępcę Burmistrza Gminy Oborniki – Piotra Woszczyka, oraz przedstawicielkę Gminy Suchy Las – Małgorzatę Dawidowską. Zaproszeni goście, którzy nie mogli, ze względu na inne obowiązki wziąć udziału w spotkaniu – posłowie na sejm Krzysztof Paszyk i Grzegorz Piechowiak oraz Wójt Gminy Suchy Las Grzegorz Wojtera, przekazali pozdrowienia i życzenia wielkanocne zebranym gościom.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć prezentacji działań aktywnych kobiet.

Jako pierwsza wystąpiła Pani Hanna Krolczyk i opowiedziała o tym, jak z pasji, marzeń i doskonałego pomysłu można wyczarować świetnie prosperującą firmę. Pani Hania, dzięki dotacji na podjęcie działalności gospodarczej otrzymanej w ramach wdrażania naszej Strategii, otworzyła w Murowanej Goślinie WYPIEKARNĘ – w której powstaje w sposób tradycyjny pieczywo – chleby, bułki i słodkości.

Drugą prelegentką była Ewa Maciorowska, prezeska KGW Pieczona Pyra z Zielątkowa. Opowiedziała o historii Koła, jego dziedzictwie, ale także o nowych działaniach podejmowanych przez mieszkanki Zielątkowa. Baliki, warsztaty, występy, wyjazdy – to tylko niektóre z ich aktywności. Swoje bogate kulinarne pasje i umiejętności realizują także w czasie wyjazdów do partnerskiej Gminy Proronin na konkurs potraw regionalnych, na którym zdobywają nagrody za wykonane pyszności.

Kolejnym punktem konferencji był panel dyskusyjny Włodarzy, który opowiedzieli o dziedzictwie kulinarnym naszych Gmin, a także o osobistych, rodzinnych tradycjach stołu wielkanocnego. Wiemy już, kto z włodarzy umie obsługiwać skomplikowane sprzęty kuchenne, kto własnoręcznie wypieka pasztety, kto wyjeżdża z KGW na konkursy kulinarne i kto umie zachęcić każdego do podjęcia się wyzwań kulinarnych w ramach organizowanych imprez Gminnych.

Tradycyjnie już, w czasie konferencji, jedna z liderek została wyróżniona za szczególne zasługi na rzecz popularyzacji społecznej aktywności kobiet. Tym razem ta zaszczytna nagroda trafiła do Ilony Ciok, prezeski Stowarzyszenia KGW GolęczeWianki z Golęczewa. Stowarzyszenie pod jej przewodnictwem podejmuje wiele inicjatyw na rzecz mieszkańców miejscowości i Gminy, ale także angażuje się w pomoc innym organizując m. in. pomoc dla poszkodowanych w nawałnicy mieszkańców Gminy Brusy.

Ostatnim punktem programu była prezentacja Książki kucharskiej “Przepisy Kulinarne Liderek Rozwoju Lokalnego”, wydanej przez nas publikacji prezentującej dziedzictwo kulinarne LGD Kraina Trzech Rzek. W przepięknie zilustrowanej książce znalazło się 49 przepisów przepysznych potraw wykonanych przez aktywne kobiety.

Kochane Liderki, spotkanie z Wami to zawsze wielkie święto w Lokalnej Grupie Działania! Wasza niesamowita energia, zaangażowanie, realizowane inicjatywy, humor i siła pokazują jak wiele kobiety mogą zdziałać w lokalnej społeczności, jak bardzo nasze małe ojczyzny zmieniają się pod Waszym, kobiecym dotykiem.

Już teraz cieszymy się na kolejne spotkania z Wami!