W Murowanej Goślinie także pieką niezwykłe placki drożdżowe

23 lipca zakończyliśmy cykl konkursów na najlepszy placek drożdżowy. Tym razem spotkaliśmy się w Murowanej Goślinie na Jarmarku św. Jakuba, dorocznym festynie miasta i gminy Murowana Goślina.

Do konkursu stanęło 9 sołectw i osiedli samorządowych. Przyniesione przez nich placki kusiły a to pięknym owocem, a to cudnym kolorem, a to wspaniałym aromatem. Komisja, w której skład wchodził Pan Paweł Piętka – znany nie tylko w Murowanej Goślinie cukiernik, Pani Mariola Kozieł – przedstawicielka Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji hobbystycznie zajmująca się kuchnią i gotowaniem wspaniałych potraw, oraz nasza Wiceprezes Magda Przystałowska nie miała prostego zadania. Po długich degustacjach i dyskusjach wybrano zwycięzców.

Pierwsze miejsce zdobył lawendowy placek z Długiej Gośliny. Niesamowite połączenie gruszki i lawendy przykuło uwagę jury od samego początku. Drugą nagrodę otrzymało Wojnowo, a trzecią Rakownia. Wyróżnione placki upieczono w Osiedlach Samorządowych 2 i 4.

Konkurs na Najlepszy Placek Drożdżowy był świetną okazją do tego, żeby ożywić dziedzictwo kulturowe jakim jest tradycja pieczenia przez gospodynie placków drożdżowych. Mimo tego, że w całym konkursie było ich kilkadziesiąt, każdy był inny. Większość domów kryje tajemnicę sekretnego przepisu, lub składnika, który sprawia, że placek drożdżowy gromadzi rodzinę wokół stołu. Cieszymy się, że mogliśmy spotkać się z tyloma wspaniałymi kobietami i poznać ich ponadprzeciętne umiejętności kulinarne.

Już niedługo postaramy się opublikować przepisy, na podstawie których powstały najlepsze placki.

 

 

 

Dodaj komentarz