Zagraniczni goście z wizytą z w Ryczywole

We wtorek 14.06,   reprezentantki Frauenverband im Bund der Vertriebenen (Organizacja Kobiet w Zwiazku Wysiedleńców ) z Niemiec, pod przewodnictwem dr Marii Werthan odwiedziły Gminę Ryczywół.

Na odnowionym Rynku w Ryczywole gości  powitała Wójt Gminy Ryczywół – pani Renata Gembiak- Binkiewicz  i zapoznała przybyłe kobiety z osiągnięciami i dalszymi planami  rozwoju miejscowości. Najnowszą atrakcją ryczywolskiego rynku jest figura wołu. Symbol miejscowości i gminy  został osłonięty podczas Dni Ryczywołu, 12.06, i  od tego dnia budzi ogromne zainteresowanie mediów i mieszkańców. Nie mogło zabraknąć pamiątkowej fotografii przy przy ryczącym wole.

Pani Wójt zaprezentowała budynek dawnego kościoła ewangelickiego z roku 1896. Goście podziwiali zakres prowadzonych prac, znakomitą akustykę wnętrza neogotyckiej budowli. Miłą niespodziankę sprawiły ryczywolskie bociany, które w czasie zwiedzania budynku zataczały koła nad zabytkiem.

Z kościoła udaliśmy się  do Szkoły Podstawowej, gdzie  powitała nas Sołtys wsi Ryczywół – Magdalena Swoboda, Radna Gminy – Ewa Knopczyk oraz reprezentantki Stowarzyszenia “AleBabki” – Dagmara Gruchot i Urszula Kruger.

Pani Karolina Zimna przedstawiła  genezę powstania i działalność Punktu Wsparcia Socjalnego Joannitów w Ryczywole.

Prezes naszej LGD,  Małgorzata Najdek zaprezentowała wiele form aktywności społecznej kobiet  na terenie gminy  Ryczywół, inicjatywy realizowane przez LGD oraz plany na przyszłość Stowarzyszenia.

Panie zza naszej zachodniej granicy  nie kryły podziwu dla działań Pani Wójt oraz dla  tak różnorodnej  aktywności liderek z Krainy Trzech Rzek oraz Sołectwa Ryczywół i  AleBabek.

Przy  gorących i chłodnych napojach,  smacznym cieście drożdżowym, znakomitych wyrobach wędliniarskich i sałatkach wykonanych z wyhodowanych w miejscowych ogródkach warzyw, rozmawiano o  wielu aspektach życia kobiet w obu krajach, zwłaszcza na terenach wiejskich i nikt nie ukrywał , że spotkanie w Ryczywole będzie zaczątkiem nowej współpracy pomiędzy kobietami z sąsiednich krajów.

Tradycyjna wymiana upominków, pamiątkowe zdjęcia, serdeczne pożegnanie  zakończyły ten pełen wrażeń dzień.

W drodze do Poznania  niemieckie kobiety zatrzymały się w Miejscu Pamięci Narodowej w Lasach Rożnowickich, zapalając znicze, składając kwiatyna grobach  Ofiar II Wojny Światowej.

Niezawodnym opiekunem grupy był Pan Adam Maliński, społecznik i członek naszej LGD.

Dodaj komentarz