Chodzą, jeżdżą, świat zwiedzają…

O kim mowa? To członkowie Klubu Turystycznego „Puszcza Zielonka”. Klub, prowadzony przez osobę prywatną jest rzadkim dzisiaj przykładem na to, że można działać na szeroką skalę bez zbędnych formalności, biurokracji i góry pieniędzy. Nazwa Klubu wiąże go z terenem, ale nie ogranicza zakresu programowego imprez. Wręcz przeciwnie. Koncepcje ekspedycji stają się coraz bardziej wyszukane i nietypowe jak na realia rynku turystycznego. Za to tam gdzie jeździmy, stanowimy „żywą reklamę” naszego rodzimego terenu.

Chodzić-każdy-może...- fot. Ireneusz Hadzicki

Klubowicze spotykają się średnio raz w miesiącu. Większość imprez planowana jest przez Panią Prezes Klubu, Patrycję Owczarzak – przewodnika terenowego po Wielkopolsce z 12-letnim doświadczeniem. W organizacji i realizacji wycieczek pomaga trener z uprawnieniami instruktorskimi nordic walking –  Wojciech Owczarzak.  Zamierzeniem Klubu jest działać: primo – bezpłatnie (nie ma składek, a prowadzący Klub robią to z pasji i bez wynagrodzenia), secundo – maksymalnie krajoznawczo. Oznacza to, że każda kolejna wyprawa powinna być dla jej uczestnika aktywnym odpoczynkiem z dużą dozą edukacji przyrodniczej i krajoznawczej oraz ogromem zadowolenia z racji dotarcia do miejsc, o których nigdy wcześniej nie słyszał, nie czytał, nie myślał nawet…Rzecz jasna dbamy też o formę Klubowiczów – główne dyscypliny sportowe uprawiane w Klubie to nordic walking (naczelna), turystyka rowerowa i kajakowa.

Pasję organizatorów Klubu dostrzegają coraz częściej różne instytucje związane z przyrodą i ekologią. Pojawiają się propozycje współpracy, pomocy… W chwili obecnej Klub współpracuje z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, który zaoferował m.in. fachową kadrę (botaników, ornitologów, geografów…), pomocną przy realizacji programu wycieczek. Klub zakłada wysoki poziom organizowanych imprez, dlatego tego typu propozycje bardzo sobie ceni i jest im przychylny.

„Piękna nasza Polska cała…” – głoszą słowa znanej piosenki. Można przyjąć, że zgadzają się one z mottem organizacji Klubowej.

„Zaczęliśmy od Puszczy Zielonki, kierujemy się już na pozostałe tereny Wielkopolski, a kto wie czy już wkrótce nie poniosą nas nogi i dalej…”.

Do Klubu może należeć każdy (osoba niepełnoletnia musi zapisać się  z dorosłym opiekunem), komu nie obcy jest wysiłek, pasja poznawcza i życzliwe podejście do człowieka. Klub bowiem stara się integrować swoich członków, tak aby każdy kolejny wypad „w siną dal” odbywał się w zgranym, doborowym towarzystwie.

Złote zasady Klubowicza, jakie można przeczytać na legitymacji głoszą bardzo proste „prawdy”, którym każdy jest w stanie podołać. Oto one:

1. staram się uczestniczyć w imprezach turystycznych organizowanych przez Klub, wiedząc, że ktoś je dla mnie organizuje,

2. znam Regulamin Klubu i akceptuję go,

3. wiem, że czas jest bezcenny – stawiam się punktualnie na starcie imprezy,

4. pamiętam, że Klub realizuje idee krajoznawstwa, a nie jest klubem sportowym – szanuję tempo „słabszego” i nie wyprzedzam grupy.

Banalne? Ale jakie ważne i konieczne dla zdrowego i sprawnego działania Klubu!

Klub prowadzi tradycyjną, papierową kronikę, która sprawia jej autorom mnóstwo frajdy, ale sięga też oczywiście po wirtualną formę przekazu, zamieszczając wszelkie niezbędne informacje na stronie www.klub.puszcza-zielonka.org.pl.

Z turystycznym pozdrowieniem,

Zarząd Klubu Turystycznego

„Puszcza Zielonka”

Dodaj komentarz