4 i 5 listopada, przeprowadziliśmy cztery warsztaty dla lokalnych liderów i mieszkańców dotyczące koncepcji Inteligentnych Wsi.
To nowe narzędzie wprowadzone przez Komisję Europejską, które ma wspomóc oddolnie sterowany rozwój małych miejscowości i wsi. Około 4 lata pojawiło się po raz pierwszy w dokumentach, a my już teraz edukujemy naszych mieszkańców w tym temacie.
W programie warsztatów znalazły się takie zagadnienia jak:
- Czym jest Smart Village – definicja i kontekst historyczny,
- Przykłady rozwiązań Smart Village z kraju i Europy,
- Struktura i niezbędne elementy koncepcji,
- Podejście partycypacyjne w planowaniu rozwoju lokalnego,
- Metody partycypacyjne w tworzeniu koncepcji Smart Village,
W czasie warsztatów, poza wiedzą dotyczącą bezpośrednio idei Smart Village, zapoznaliśmy się także między innymi z metodą Design Thinking, elementami komunikacji bez przemocy (NVC), poznaliśmy nasze typy osobowości, stworzyliśmy persony reprezentujące naszych mieszkańców. Pod opieką ekspertek z Uniwersytetu Łódzkiego zgłębiałyśmy tajniki efektywnej partycypacji i planowania.
Mieszanka naukowej wiedzy, doświadczenia i praktyki sprawiła, że 6 godzinne spotkanie upłynęło niezwykle szybko.
Już na przełomie roku planujemy nabór dofinansowań na stworzenie takiej właśnie koncepcji rozwoju miejscowości.
Niektórzy zapytają – po co to wszystko, czy nie lepiej nie tracić czasu rozmawiając i debatując, czy nie lepiej zrealizować jakieś działanie? My odpowiadamy: czas na planowanie nigdy nie jest czasem straconym. Dzięki temu można lepiej wykorzystać lokalne zasoby i dostosować je do wyzwań i potrzeb społeczności.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za poświęcony czas, otwarte umysły i chęć do rozmowy.