Lokalna Strategia Rozwoju w LGD Kraina Trzech Rzek- główne cele, zasady przyznawania dofinansowania i stosowane procedury.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek (LGD) rozpoczęła działalność 11 czerwca 2008 roku, zrzeszając członków reprezentujących sektor publiczny, społeczny i gospodarczy.

LGD działa na obszarze 4 gmin województwa wielkopolskiego: Oborniki, Ryczywół, Murowana Goślina, Suchy Las i liczy ponad 200 członków.

Organami Stowarzyszenia są:

Biuro LGD Kraina Trzech Rzek jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 15:00
pod poniższym adresem:

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek

ul. Marsz. J. Piłsudskiego 76

64-600 Oborniki

tel. 883-777-918, 535-978-545, 791-222-764,

e-mail: biuro@kraina3rzek.pl

www.kraina3rzek.pl

3 stycznia 2024 roku LGD Kraina Trzech Rzek podpisała umowę o warunkach i sposobie realizacji Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) na kwotę 4 532 987,60 euro.
Opracowana strategia przewiduje finansowanie w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027 ze środków:

  • Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW),
  • Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR),
  • Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).

Cele LSR i przedsięwzięcia zaplanowane do realizacji:

Stosowane procedury oceny i wyboru operacji.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek stosuje przejrzyste i niedyskryminujące procedury, szczegółowo opisujące proces wyboru, sposób rozliczania, monitoring i kontrolę operacji.

Wszystkie przygotowane przez LGD Kraina Trzech Rzek procedury mają na celu zagwarantowanie jak największej poprawności oraz jawności stosowanych rozwiązań:

  • zapewniają prawidłowy przebieg procesu oceny i wyboru operacji, poprawności dokumentacji oraz zgodności formalnej, a nad kwestiami tymi, zgodnie z Regulaminem Rady, czuwa Sekretarz i Przewodniczący,
  • przewidują zasady i tryb postępowania w przypadku zastosowania procedury odwoławczej (termin, warunki i sposób wniesienia protestu/ odwołania), podawanie do publicznej informacji protokołów z każdego etapu procesu wyboru operacji (zawierają tym samym także informacje o wyłączeniu członków organu decyzyjnego z procesu decyzyjnego, ze wskazaniem, których wniosków wyłączenie dotyczy),
  • określają tryb wniesienia przez wnioskodawców protestu od rozstrzygnięć organu decyzyjnego w sposób zapewniający możliwość skutecznego wniesienia protestu,
  • regulują kwestię prowadzenia rejestru interesów, w którym zawarte są informacje na temat więzów wspólnych interesów lub korzyści, łączących członków Rady, które mogą mieć wpływ na podejmowanie decyzji przez Radę,
  • przewidują przejrzysty sposób postępowania w sytuacji rozbieżnych ocen w ramach kryteriów,
  • procedury zawierają także wzory wszystkich dokumentów, o których mowa w treści ich zapisów.

Zasady i etapy przyznawania dofinansowania:

  1. Ogłoszenie naboru:

Każdy z potencjonalnych beneficjentów ma możliwość uzyskania informacji o planowanych naborach za pośrednictwem Biura LGD, telefonicznie, mailowo lub śledząc informacje zamieszczone na stronie internetowej czy Facebooku.

Informacje o planowanym naborze wraz z całą dokumentacją naborową ogłaszana jest nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem naboru na stronie internetowej LGD i Facebooku.

2. Szkolenia, doradztwo i konsultacje:

Biuro LGD świadczy nieodpłatne doradztwo i konsultacje dla potencjalnych beneficjentów, organizuje spotkania informacyjno – szkoleniowe przed rozpoczęciem każdego naboru.

Dodatkowo na stronie LGD Kraina Trzech Rzek została utworzona zakładka „Strefa Wnioskodawcy i Beneficjenta”, gdzie każdy zainteresowany może znaleźć najważniejsze informacje dotyczące aplikowania o środki w ramach budżetu LGD.

3. Złożenie wniosku:

Wnioskodawca wypełnia wniosek o dofinansowanie projektu on-line i wysyła w formie elektronicznej w Lokalnym Systemie Informatycznym do obsługi Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (LSI 2021+)

4. Ocena i wybór operacji:

Oceny złożonych wniosków i wyboru projektów do dofinansowania dokonuje Rada LGD, na podstawie Regulaminu, Procedur i kryteriów wyboru określonych dla każdego naboru.

Następnie wybrane wnioski wraz z dokumentacją zostają przekazane do Samorządu Województwa, który dokonuje ostatecznej oceny i wyboru operacji.

5. Podpisanie umowy i realizacja projektu:

Po podpisaniu umowy na dofinansowanie z Samorządem Województwa Wielkopolskiego beneficjent rozpoczyna realizację projektu.

LGD monitoruje postępy w czasie realizacji projektu.

Działanie komunikacyjne: Kampania informacyjna na temat głównych założeń LSR  „Harmonogramu realizacji planu komunikacji na 2025 rok”.