Rok 2024 był wyjątkowy, ponieważ świętowaliśmy 20-lecie Wielkopolski w Unii Europejskiej.
Podczas konferencji podsumowującej 20 lat Wielkopolski w Unii Europejskiej, która miała miejsce 15 listopada w Objezierzu, wystąpiła prezes LGD Małgorzata Najdek, która przedstawiła działalność Stowarzyszenia LGD Kraina Trzech Rzek. Projekty w ostatnich dwóch dekadach, realizowane ze środków z dofinansowaniem z Unii Europejskiej przyczyniły się do rozwoju infrastruktury, ochrony środowiska i rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Na terenie działania LGD powstało 39 nowych firm, 32 projekty na rozwój działalności gospodarczej i 65 nowych miejsc pracy.
Dla LGD kończący się rok był z początkiem nowego sposobu finansowania.
3 stycznia podpisaliśmy umowę na wsparcie nowej Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez Społeczność. Wartość umowy przekracza 4,5 miliona euro i umożliwi ogłaszanie naborów z trzech funduszy: Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFROW), Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).
W ramach projektu współpracy SPA „Solidarne – Przedsiębiorcze – Aktywne”, realizowanego wraz z Czarnkowsko -Trzcianecką Lokalną Grupą Działania, zorganizowaliśmy kurs brydża dla naszych Liderek. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu w Ryczywole, Murowanej Goślinie, Obornikach i Suchym Lesie. Nauka obejmowała 4 spotkania w każdej z miejscowości, podczas których uczestnicy poznali tajniki gry. Na zakończenie cyklu spotkań zorganizowano turniej, by uczestniczki mogły sprawdzić swoje umiejętności. Kurs był okazją do nawiązania nowych kontaktów i doskonałym ćwiczeniem umysłu.
Kolejnym wydarzeniem w ramach projektu współpracy „SPA” był zorganizowany w dniach 21-23 maja wyjazd studyjny na malownicze Podlasie. Do udziału zaproszone zostały liderki rozwoju lokalnego oraz przedstawicielki i przedstawiciele kół gospodyń wiejskich. Odwiedziliśmy i spotkaliśmy się z przedstawicielami dwóch lokalnych grup działania oraz z władzami gminy Tykocin.
Latem wydaliśmy nową książkę kucharską. Publikacja powstała w ramach projektu „Spektakl Międzypokoleniowych Atrakcji Kulinarnych – SMAK” przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Solidarni w Partnerstwie”, Stowarzyszeniem „Wielkopolska Wschodnia” i Czarnkowsko – Trzcianecką Lokalną Grupą Działania. Książka jest zbiorem przepisów Lokalnych Liderów z Wielkopolski. Zawarte w nich przepisy to dorobek wielu pokoleń, które dzięki swojej gospodarności i umiejętności wykorzystania prostych, łatwo dostępnych produktów stworzyły kulinarne arcydzieła.
W październiku ogłosiliśmy nabory w ramach EFRR na projekty związane z rozwojem infrastruktury kultury oraz EFS+ na przedsięwzięcia: „Otwarta na Młodych, tętniąca życiem świetlica wiejska” oraz „ATUT – Aktywny, Towarzyski, Utalentowany, Twórczy Senior w Krainie Trzech Rzek”, na projekty wspierające instytucje kultury oraz aktywizujące Seniorów i Młodzież. Wnioski będą oceniane przez Radę LGD, która składa się z 15 osób reprezentujących wszystkie gminy członkowskie i trzy sektory: publiczny, gospodarczy i społeczny.
Mając na uwadze podnoszenie kwalifikacji i poziomu wiedzy, pracownicy Biura LGD uczestniczyli w licznych szkoleniach. Standardy ochrony małoletnich, obsługa systemu IT, zasady horyzontalne, zasady programów EFS i EFRR, kwalifikowalność kosztów, to tylko niektóre z tematów, w ramach których poszerzaliśmy swoją wiedzę.
23 października otrzymaliśmy dotację 20 000,00 zł z Akademii Rozwoju Filantropii na projekt #jestemstąd. Symboliczny czek z rąk Joanny Lempart, Dyrektor Programowej PAWF oraz Pawła Łukasiaka Prezesa Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, odebrała Prezes LGD Małgorzata Najdek. Projekt zostanie zrealizowany na terenie Gminy Suchy Las i zakłada realizację następujących celów: integrację społeczną -warsztaty i spacery poznawcze; promowanie lokalnej kultury i tradycji – tworzenie symboli gminy oraz malowanie kamieni z lokalnymi motywami; uznawanie i docenianie pracy wolontariuszy, którzy działają na rzecz gminy, podkreślenie znaczenia bezinteresownego wsparcia społecznego; budowanie relacji między pokoleniami. Lokalne Partnerstwo PAWF Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, to program realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.
W dniach 4-5 listopada członkowie Rady, Komisji Rewizyjnej, Zarządu i pracownicy biura LGD zostali przeszkoleni z zasad realizowania projektów w ramach ogłoszonych naborów. W pierwszym dniu szkolenie prowadziła Pani Ewa Kowalska, przedstawicielka Tureckiej Izby Gospodarczej, która zwróciła szczególna uwagę na wytyczne dotyczące kwalifikowalności kosztów oraz przygotowanie i realizację projektów współfinansowanych z EFS+ i EFRR, co jest istotne dla ich powodzenia. W drugim dniu skupiliśmy się na Regulaminie Rady, zasadach stosowania Procedury oceny i wyboru operacji oraz kryteriach wyboru operacji.
Koniec roku to również zakończenie tegorocznej edycji programu „Działaj Lokalnie” PAFW. Trzynaście podmiotów otrzymało wsparcie na realizację następujących inicjatyw:
– KGW Bogdanowo – „Edukacja dla Ziemi: Ekologiczne przebudzenie wsi”
– Cech Rzemiosł Różnych w Obornikach – „Kobieca strona rzemiosła”
– KGW Ocieszyn – „Ocalić od zapomnienia – kuchenne (r)ewolucje”
– KGW Uścikówiec – „Dla każdego coś fajnego, potrafimy zrobić coś z niczego”
– KGW Wymysłowo – „Twórcza wieś, wspólne działania!”
– KGW „Żerniczanki” z Żernik – „Żerniki – razem ekologicznie”
– KGW Ale Babki z Boduszewa – „Zdrowa i różnorodna wieś”
– Klub Malucha przy Bibliotece Publicznej w Murowanej Goślinie – „Z biblioteką odkrywam świat”
– KGW „Pieczona Pyra” z Zielątkowa – „Chludowo Art Day – edycja 2024”
– Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie” – „Ocalić od zapomnienia”
– Stowarzyszenie „Aktywni Razem” – „Ścieżkami zmysłów i zapachów”
– KGW w Wiardunkach – „Krowa, kapsle czy dwa ognie?”
Każda z organizacji otrzymała grant do 6000 zł, finansowany ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz naszej LGD.
W ramach projektów zorganizowano szereg spotkań we wszystkich gminach naszej LGD. Dzieci i młodzież aktywnie spędziły czas na zabawie poznając zapomniane gry; wspólnie gotując czy kisząc kapustę, grając z zapomniane gry, słuchając ciekawych opowieści i historii. Szerzono również ducha ekologii. Uczestnicy szkoleń nauczyli się jak przygotowywać ekologiczne środki czystości, olejki i pachnące mydła. Obyły się koncerty, biesiady i wspólne inicjatywy dla dobra lokalnej społeczności.
Rok 2024 był pełen wyzwań i sukcesów, a nasze Stowarzyszenie, dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, mogło realizować wiele przedsięwzięć i stawiać sobie ambitne cele na 2025 rok.
W nadchodzącym roku 2025 LGD Kraina Trzech Rzek planuje ogłaszać nabory na podejmowanie działalności gospodarczej oraz rozwijanie istniejących firm. Zaplanowano również nabory na budowę i modernizację infrastruktury publicznej oraz działania wspierające Liderów lokalnych społeczności.
#Fundusze Europejskie