Smacznie i tradycyjnie, czyli 100 Liderek w Objezierzu

Ponad 100 – osobowa grupa liderek  przybyła na konferencję “Dziedzictwo kulinarne i kulturowe w Krainie Trzech Rzek”. Sołtyski, członkinie rad sołeckich, działaczki stowarzyszeń i liderki lokalnych społeczności z terenu gmin Murowana Goślina, Oborniki i Ryczywół po raz kolejny spotkały się, by wspólnie wysłuchać interesujących prelekcji i podzielić się doświadczeniami, pomysłami. Konferencja  odbyła się w gościnnych murach Zespołu Szkół w Objezierzu, miejscowości o bogatej historii, miejscu pobytu naszego wieszcza – Adama Mickiewicza.

Przybyłe na konferencję panie (oraz kilku panów) przywitały,  w imieniu zarządu LGD, Małgorzata Najdek i Grażyna Foedke wraz z Edytą Mikołajczak, wicedyrektor Zespołu Szkół w Objezierzu, a zarazem gościnną gospodynią konferencji.

Prezes Krainy Trzech Rzek Małgorzata Najdek, przedstawiła plany LGD na kolejne miesiące funkcjonowania, zapraszając liderki do aktywnego włączania się w działania stowarzyszenia.

Pierwszym punktem konferencji było zaprezentowanie działalności rodzinnej tłoczni soków państwa Rembowskich z Żukowa.   Katarzyna i Tomasz Rembowscy w bardzo ciepły i interesujący sposób opowiedzieli o kulisach powstania ich firmy, ogromnym zaangażowaniu całej rodziny i wspólnym zapracowaniu na ogromny sukces. Z ich pełnej pasji opowieści o trudnych początkach, dylematach przy podejmowaniu ważnych decyzji  wyłaniał się ważny wniosek – warto realizować swoje marzenia, nie zniechęcać się i inspirować podróżami i ciekawymi ludźmi. Soki Państwa Rembowskich są dziś znane w całej Polsce  oraz poza jej granicami, uzyskały zaszczytny tytuł Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski, są wizytówką Krainy Trzech Rzek na wielu wydarzeniach promocyjnych.

Kolejnym punktem konferencji była prezentacja dziedzictwa kulturowego Krainy Trzech Rzek, czego dokonał  Witold Przewoźny z Muzeum Etnograficznego w Poznaniu. Pan Witold w niezwykle interesujący sposób  przedstawił tradycje i zwyczaje wielkopostne i wielkanocne Wielkopolski ze szczególnym uwzględnieniem naszego obszaru.

Po prelekcjach nastąpiła prawdziwa uczta dla podniebień liderek – panie z Zespołu Szkół w Objezierzu wraz z uczniami przygotowały dania nie tylko pięknie wyglądające, ale również wykwintnie smakujące. Nie zabrakło żuru, faszerowanego drobiu, pasztetów oraz bab i placków charakterystycznych dla okresu Wielkiego Postu i Wielkanocy. Zasługą uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół był również piękny wystrój sali, w której odbywała się konferencja.

Na zakończenie spotkania odbył się tradycyjny kurzy targ, prowadzony przez liderki z Długiej Gośliny a na pamiątkę spotkania każda z uczestniczek otrzymała prezent od LGD – deskę kuchenną do krojenia w zabawnym kształcie świnki.

Dodaj komentarz