Dziedzictwo kulinarne Krainy Trzech Rzek w Brukseli

Już po raz piąty kilkaset osób, w tym posłowie do Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, instytucji UE oraz europejskich regionów uczestniczyło w obchodach Dnia św. Marcina w Brukseli. Wydarzenie to  zyskało w Brukseli ogromną popularność i stanowi prawdziwą wizytówkę Wielkopolski w środowiskach unijnych. Uroczystość otwierała Dyrektor Biura UMWW w Brukseli, pani Monika Kapturska, która wręczyła symboliczny klucz samemu św. Marcinowi. Jego obecność na wydarzeniu byłą ogromną atrakcją dla uczestników.

Nie zabrakło rogali świętomarcińskich, wypiekanych  przez cukierników z Suchego Lasu – Piotra i Przemysława Koperskich, szczudlarzy, charakterystycznych dla poznańskich parad z okazji Dnia św. Marcina oraz smakołyków kuchni wielkopolskiej.

Ogromnym wyróżnieniem dla naszej LGD było zaproszenie Krainy Trzech Rzek do udziału w tym popularnym wydarzeniu. Goście mieli okazję poznać nasze dziedzictwo kulinarne – chleb z Agroturystyki “Sycyn pod lipą”, przetwory z owoców, warzyw i grzybów z Przetwórni Moniki Kurzawa – Gryszczenia, pierogi, barszcz, pasztety i wędliny z Gościńca Gryszczeniówka, soki tłoczone z Domu Państwa Rembowskich, wędliny z rodzinnej firmy Państwa Cyrulik z Uścikowa, twaróg wędzony z Agroturystyki Lucyny i Romana Białachowskich oraz ogórki z Kwaszarni Państwa Kubickich z Obornik. Na suto zastawionym stole nie zabrakło pysznych jabłek z sadu Państwa Baków z Pacholewa. Zapachy  i smaki wszystkich tych produktów na długo pozostaną w pamięci uczestników Dnia św. Marcina.

Duże zainteresowanie wzbudziły również rzeźby Pana Mieczysława Koguta oraz koszyki plecione przez Aktywne Kobiety z Ludom.

Dzień Świętego Marcina jest największą imprezą promocyjną Wielkopolski w Brukseli. Udział Krainy Trzech Rzek w tym wydarzeniu przyczynił się do wzrostu rozpoznawalności naszego obszaru oraz jego tradycji kulturowych i kulinarnych.

Dodaj komentarz