Kolejny Mały Projekt zrealizowany!

24 sierpnia b.r. Stowarzyszenie Przyjaciół Rakowni zrealizowało projekt „Orientacja na Rakownię” w ramach którego odbyły się zawody na orientację oraz zabawa integracyjna dla mieszkańców na zakończenie lata.

Pomysł zorganizowania projektu zrodził się ponad rok temu. Ze względu na bezpośrednio sąsiadujący z miejscowością kompleks Puszczy Zielonka z ciekawą mikrorzeźbą terenu wybrano jako formę zabawy imprezę na orientację, czyli zawody łączące poruszanie się z czytaniem mapy i odnajdywaniem w terenie zaznaczonych na niej miejsc. Dzięki środkom z Unii Europejskiej można było przez to zamówić super dokładną mapę obrazującej przebieżność terenu i zawierającą wszystkie możliwe punkty orientacyjne tak szczegółowe jak np. mrowiska. Impreza skierowana była głównie do początkujących „orienteeringowców” – rodzin, dzieci, młodzieży i seniorów, zarówno mieszkańców Rakowni, mieszkańców gminy Murowana Goślina, jak i gości przyjezdnych. Przygotowano 4 trasy, najkrótszą – głównie dla dzieci – oznakowano tasiemkami. W zawodach wzięło udział 100 uczestników, każdy otrzymywał pamiątkowy przypinany buton i talon na posiłek. Organizatorów szczególnie ucieszył fakt, że oprócz aktywnych mieszkańców Rakowni pojawili się mieszkańcy którzy przeprowadzili się do miejscowości niedawno i nie mieli jeszcze okazji poznać dalszych sąsiadów, a ponadto, iż do zawodów na trasie najdłuższej przystąpiła grupa profesjonalistów z klubów sportowych. To nadało zawodom kolorytu! Dla tras krótszych i jednocześnie łatwiejszych punkty, czyli specjalne biało-pomarańczowe lampiony umieszczone były głównie na i przy leśnych ścieżkach – te trasy były najczęściej więc wybierane przez rodziny spacerującymi z dziećmi w wózkach czy chustach. Na trasie trudnej takich lokalizacji nie było prawie w ogóle, a zastąpiły je muldy, obniżenia, polanki czy granice lasu. Zwycięzcy tras otrzymali puchary, dodatkowo rozdano 10 drobnych nagród. Dla każdego zawodnika przygotowany był też pamiątkowy dyplom.

Na wieczorną zabawę integracyjną przyszło ponad 200 osób! Uczestnikom zabawy proponowano kiełbaski z ogniska z dodatkami. Dzieci cały czas mogły korzystać z wypożyczonych i przygotowanych sprzętów do zabaw. Uruchomiono sklepik – punkt gastronomiczny i stoisko z napojami. Ponadto zorganizowano kilka prostych integracyjnych zabaw. Najbardziej chyba podobało się przeciąganie liny! Z meczu „panie vs panowie” dwukrotnie zwyciężyła płeć piękna, zaś potyczkę „wschodnia część Rakowni contra zachodnia” dwukrotnie wygrała wschodnia – ta leżąca bliżej lasu. Prawdziwa zabawa taneczna rozkręciła się na dobre po zachodzie słońca. Zabawa trwała do północy, niedosyt pozostał, w związku z czym organizatorzy poważnie muszą zastanowić się nad reedycją wydarzenia – pewnie za rok.

Organizatorzy dziękują za wszelkie przejawy życzliwości, które towarzyszyły całemu wydarzeniu, a przede wszystkim tym, dzięki którym impreza doszła do skutku i którzy w jakikolwiek sposób, w którymkolwiek momencie ich wsparli i pomogli. Strona: www.spotkaniawpuszczy.pl/orient

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Rakowni w ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju LGD Kraina Trzech Rzek. Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w Obszary Wiejskie. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz