Zwiedzaliśmy nocą Krainę Trzech Rzek

Mieszkańcy Obornik poznawali historię Murowanej Gośliny.

Wizytę rozpoczynał pokaz filmu o Widowisku „Dzieje Murowanej Gośliny”, wypożyczonego dzięki uprzejmości Domu Kultury w Murowanej Goślinie. Oglądanie umilał wiceprezes LGD – Andrzej Kosakowski,  dodając ciekawe informacje o widowisku. Po filmie uczestnicy mogli  wzmocnić swe siły kawą, herbatą oraz świeżo pieczoną szarlotką.

Następnie przespacerowali się do Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej gdzie przywitał ich Pan Dariusz Paprocki i panienka w stroju ludowym. Przewodnikiem po Izbie był Pan Norbert Kulse, kustosz Izby. Na potrzeby Nocy Muzeów wystawiono wiele pięknych eksponatów.

Największe zainteresowanie u Oborniczan wzbudziła historia miasta opowiedziana przez Pana Paprockiego pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich – z wykładu skorzystało nawet kilkoro mieszkańców Murowanej Gośliny.

Kolejnym podziwianym zabytkiem był kościół pw. Św. Jakuba Apostoła. Po zapoznaniu się z jego historią, około północy goście z Obornik pożegnali Murowaną Goślinę.

Mieszkańcy Murowanej Gośliny poznawali historię Ryczywołu.

Gości z Murowanej Gośliny  przywitała prezes LGD Renata Gembiak-Binkiewicz z p. Robertem Zimnym – autorem albumu „Ryczywół dawniej i dziś” (opublikowanego w ramach  projektu dofinansowanego przez LGD Kraina Trzech Rzek). Przy słodkim poczęstunku, wykorzystując prezentację multimedialną przedstawiono kilka wieków historii Ryczywołu a następnie rozpoczęto zwiedzanie zabytków. Uczestników zaskoczyła najbardziej uroda wnętrz kościoła parafialnego pw. Św Mikołaja oraz kościoła poewangelickiego. Przy okazji zwiedzania odnowiono znajomości sprzed lat! Okazało się, że proboszcz Ryszard Kałużny udzielał ślubu jednej z Goślinianek 🙂

Mieszkańcy Ryczywołu poznawali historię Obornik.

Ryczywolan powitała wiceprezes LGD Małgorzata Najdek. W sobotnią noc zwiedzili ciekawe miejsca w gminie Oborniki. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć pałac i kościół (wraz z podziemiami) w Objezierzu, Obornicką Farę i Młyn Dahlmana.  W każdym z tych miejsc usłyszeli  wyjątkowe historie o rodach Turnów i Dahlmanów. Imprezę zakończono w odbudowanych Obornickich  Łazienkach, gdzie przy koncercie zespołu The Grizzly Band goście z gminy Ryczywół mieli okazję podziwiać kolorową  fontannę świetlną, która rozbłysła na rzece Wełnie.

Dodaj komentarz