Kobiety zmieniają polską wieś

8 grudnia br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich  300 uczestniczek Szkoły Liderek Rozwoju Lokalnego wzięło udział w konferencji „Kobiety zmieniają polską wieś”,   zorganizowanej przez Departament Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego .
Prelegentkami były m.in.  Zofia Szalczyk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi,  Agnieszka Kozłowska – Rajewicz –Pełnomocnik Rządu RP do spraw Równego Traktowania i Jadwiga Rotnicka – Senator RP.

Konferencja miała na celu podsumowanie efektów trzyletniego działania Szkoły Liderek Rozwoju Lokalnego, projektu  realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego we współpracy z wszystkimi,  wielkopolskimi lokalnymi grupami działania.


W konferencji uczestniczyły także przedstawicielki liderek z Krainy Trzech Rzek: Irena Magdziarek, Teresa Kuboń, Agnieszka Zawal, Monika Ewert, Marzena Otolińska, Anna Michałowska, Renata Gembiak – Binkiewicz i Karolina Skowrońska.

W pierwszej części  konferencji: Kobieta zawsze da radę – o równości, aktywności i tolerancji  Pani Zofia Szalczyk, pochodząca z Wielkopolski wiceminister rolnictwa – mówiła o tym jak zmienia się życie kobiet wiejskich. Od pełnienia wyłącznie tradycyjnych ról, jak np. matka i żona przeszły do łączenia ich z równie ważnymi zadaniami, jak samorealizacja i życie zawodowe.

Pani Agnieszka Kozłowska – Rajewicz Pełnomocnik Rządu RP do spraw Równego Traktowania  podzieliła się z uczestniczkami, między innymi, swoimi obserwacjami z wizyt w różnych miejscach w  Polsce, z których wynika że ruch kobiet bardzo się rozwija. Swoją wypowiedz zakończyła słowami: mniej perfekcjonizmu, a więcej przekonania o własnej wartości.

W drugiej części konferencji: Wielkopolska mapa aktywności – liderki w akcji, Prezes Renata Gembiak Binkiewicz zaprezentowała wywiad z p. Sabine Carnap, którą nasze liderki poznały w czasie wizyty studyjnej w Niemczech. Pani Sabine mimo  swoich 84 lat cały czas aktywnie działa na rzecz przeciwdziałaniu składowania odpadów radioaktywnych, zorganizowała wraz z aktywnie działającą grupą ludzi  pieniądze na wybudowanie wiatraka prądotwórczego. Zainicjowała również  zamontowanie ogniw fotowoltaicznych na dachu szkoły i hali sportowej, te wszystkie działania spowodowały, że panie uznały ją za wzór godny naśladowania.

Prezentacje wielkopolskich liderek zakończyły się pokazem mody „Paryski szyk – biskupiński dryg”, przygotowanym przez  Lokalna Grupę Działania Gościnna Wielkopolska.

Relacje z konferencji:

Sekretariat Regionalny KSOW UMWW

http://www.tvp.pl/poznan/informacja-i-publicystyka/teleskop/wideo/08122012-godz2145/9382081

http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/715861,szkola-liderek-w-poznaniu-kobiety-zmieniaja-wielkopolska,1,8,id,t,sm,sg.html#galeria-material

Dodaj komentarz