Już wiemy jak wykorzystać dziedzictwo kulturowe wsi

W sobotnie przedpołudnie w nowo- wyremontowanej świetlicy wiejskiej w Dąbrówce Leśnej odbyła się konferencja połączona z warsztatami.  Zanim rozpoczął się wykład Renata Gembiak – Binkiewicz i Małgorzata Najdek dokonały uroczystego podsumowania i wręczenia w konkursie Wieś jak Marzenie. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy za uczestnictwo oraz symboliczne „czeki” na nagrody.

Po uhonorowaniu laureatów i pamiątkowej fotografii rozpoczął się wykład pani Elwiry Jeglińskiej ze Ślesina, która opowiedziała o poszukiwaniu dziedzictwa kulturowego, sposobach uzyskiwania informacji, pozyskiwaniu funduszy na odkrywanie własnych korzeni. Zaprezentowała również stroje, które na podstawie badań źródeł historycznych udało się odtworzyć w Ślesinie. Podczas jej prelekcji uczestnicy konferencji aktywnie włączali się do rozmowy, informując o zwyczajach kultywowanych dawniej i dziś w ich domach.

Drugą częścią konferencji były warsztaty, podczas których uczestnicy nauczyli się jak filcować wełnę, wyrabiać witraże, wyplatać wiklinę i wyrabiać cuda z bibuły. Każdy wyszedł z warsztatów z włąsnorecznie wykonanym przedmiotem i mamy nadziję, że wiedzą zdobytą podczas konferencji podzieli się z innymi…

Dodaj komentarz