Trwa realizacja Małego Projektu – Ryczywół dawniej i dziś

W dniu 6 lipca 2012 sala Gminnego Kultury w Ryczywole pękała w szwach. Miłośników historii swojej małej Ojczyzny  nie odstraszyła tropikalna temperatura i żar z nieba.

Przybyli licznie zarówno najstarsi  jak i ku zdumieniu obserwatorów wielu młodych  ludzi ciekawych poznania nieznanych dziejów Ryczywołu.

Autor albumu  dr Robert Zimny  powitał wszystkich przybyłych z bliska i daleka i przedstawił genezę powstania tej niezwykłej książki. Paweł Rydzewski poinformował o staraniach Lokalnej Grupy Działania Kraina Trzech Rzek , które zostały zwieńczone sukcesem  w postaci wydania albumu ” Ryczywół dawniej i dziś “. Publikacja ta została wydana w trzech językach: polskim, angielskim – tłumaczenie Adrianna Klimaszewska i niemieckim- tłumaczenie – Adam Maliński

Gratulacje i kwiaty złożyła Pani Sołtys Ryczywołu Magdalena Swoboda i Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek -Pani Renata Gembiak- Binkiewicz . Do słów  uznania i gratulacji dołączył Przewodniczący Rady Gminy Witold Kruś. Adam Maliński podkreślił znaczenie posiadania przez społeczeństwo Ryczywołu tego wspaniałego albumu jako narzędzia do prezentacji walorów turystycznych  i promocji Ryczywołu w Europie i na świecie.

Następnie udano się do budynku dawnego kościoła ewangelickiego, gdzie goście mogli obejrzeć nieznane dotychczas piękno  tego najstarszego w Ryczywole zabytku. W zabytkowym  wnętrzu urządzono wystawę  wielkoformatowych zdjęć  dawnego Ryczywołu i makietę pierwotnego kościoła wykonaną przez jednego z mieszkańców Ryczywołu.

W chłodnym  wnętrzu  tego zabytku można było usłyszeć wiele słów dyskusji na temat koncepcji wykorzystania obiektu. Troskę budzi stan dachu po ostatnich intensywnych opadach deszczu, które udowodniły że założona po demontażu wieży w latach siedemdziesiątych cementowa dachówka w miejsce pierwotnej ceramicznej  po prostu nie jest szczelna. Dachówka identyczna z oryginalną ceramiczną  została zabezpieczona w roku 2011 staraniem rodziny v. Sierakowskich, pastora Helmuta Brauera i ludzi dobrej woli z Ryczywołu i znajduje się we wnętrzu budynku.
Podziwiano  niezwykle piękną akustykę obiektu. Rozkoszowano się przyjemnym chłodem przy naturalnej darmowej klimatyzacji, podczas gdy na zewnątrz panowała tropikalna gorączka.

Przed zabytkowym gmachem dawnego kościoła w cieniu starych drzew mieszkańcy Ryczywołu i goście mogli posilić się herbatą, kawą, zimną wodą z dodatkiem cytryny i mięty i posmakować rogaliki wykonane  pomimo wakacji przez ucznia Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół w Objezierzu – mieszkańca Ludom Dominika Kozłowskiego.

W cieniu wieży najstarsi mieszkańcy opowiadali nieznane dzieje Ryczywołu a najmłodsi pilnie  słuchali starając się jak najwięcej zapamiętać. Być może w niedługim czasie powstanie kolejna książka o Ryczywole ” Opowieści Ryczywolskie”. Raz jeszcze się okazuje, że w młodzieży tkwi potężny często niezauważalny w pełni potencjał energii i wiedzy.
Inspirującym jest fakt, że wielu spacerujących młodych mieszkańców Ryczywołu z zaciekawieniem zwiedzało  nieznany dotychczas obiekt.

” Pojedynczo  jesteśmy kroplami, razem tworzymy ocean ” .

Tym mottem można by podsumować zorganizowany po raz pierwszy ” Otwarty  Dzień ” w zabytkowym wnętrzu dawnego kościoła ewangelickiego z końca XIX wieku. Można mieć nadzieję, że takie otwarte dni będą organizowane częściej i że ten zabytek stanie się w pełni własnością całego społeczeństwa Ryczywołu.

Tekst: A. Maliński

Dodaj komentarz