Sprzedaż bezpośrednia szansą dla gospodarstw

Sprzedaż bezpośrednia produktów z gospodarstw rolnych była tematem kolejnego szkolenia organizowanego przez Lokalną Grupę Działania Kraina Trzech Rzek. Taka forma sprzedaży to pomysł na zwiększenie dochodowości zwłaszcza dla niewielkich, tradycyjnych gospodarstw rolnych. W Europie Zachodniej już od wielu lat świetnie prosperują małe kramiki czy stragany funkcjonujące przy gospodarstwach rolnych, popularna jest również sprzedaż produktów rolnych na targowiskach. Także i u nas nastał moment, że klienci zachłysnęli się masową żywnością i poszukują oryginalnych, smacznych , a przede wszystkim zdrowych produktów.

LGD Kraina Trzech Rzek zaprosiła na szkolenie dotyczące aspektów prawnych sprzedaży produktów rolnych bezpośrednio od rolnika wszystkich zainteresowanych producentów – amatorów zdrowej żywności. Spotkanie odbyło się w czwartek, 29 września w pięknej Leśnej Izbie Edukacyjnej Nadleśnictwa Oborniki w Dąbrówce Leśnej. Dodatkową atrakcją szkolenia był krótki lecz niezwykle interesujący wykład Jarosława Batora na temat działalności Nadleśnictwa i bogatej ekspozycji w Leśnej Izbie Edukacyjnej , która na wszystkich uczestnikach zrobiła imponujące wrażenie.

Aspekty prawne dotyczące sprzedaży bezpośredniej przedstawił Przemysław Lecyk z Centrum Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Okazało się, że sprzedaż bezpośrednia, zwłaszcza domowych nalewek jest obwarowana sporą ilością  kłopotliwych przepisów, które skutecznie zniechęcają do podejmowania takiej działalności. Wszystkim uczestnikom nasuwały się wnioski o konieczności upraszczania przepisów a miłym akcentem kończącym spotkanie była degustacja pysznego chleba Pani Marioli Bzdręgi z Sycyna z domowymi powidłami z zielonych pomidorów .

Dodaj komentarz