Relacja z VIII Ogólnopolskiego Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich – Maróz, 14-16 maja 2009r

Po trzech dniach wykładów, warsztatów i świetnej zabawy zakończyło się Spotkanie Organizacji Działających Na Obszarach Wiejskich w Marózie, w którym udział wzięło 17 reprezentantów organizacji działających na terenie  gmin Murowana Goślina, Ryczywół i Oborniki, współpracujących ze sobą w ramach LGD Kraina Trzech Rzek.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Wspomagania Wsi, Polsko – Amerykańską Fundację Wolności i Nidzicką Fundację Rozwoju „NIDA”. Tematem tegorocznego spotkania były: Internet, edukacja, krajobraz i sztuka. Spośród ponad 700 zgłoszeń organizatorzy wybrali 415 osób które w dniach od 14 do 16 maja b.r. mogły skorzystać z różnorodnych wykładów i warsztatów np.:

Strona WWW – po co nam ten kłopot, Internet inspiruje, Digitalizacja lokalnych wspomnień, Prezentacja muzyki w Internecie, Prawo w Internecie, Jak w kamieniu dostrzec diament, Projektowanie terenów zielonych, Tradycyjna kultura muzyczna na ziemiach polskich, Jak w przydomowym ogrodzie stworzyć kąt przyjazny trzmielom.

Dowiedzieliśmy się na nich jak wykorzystać nowoczesną technologię w działaniach na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego wsi i małych miast poprzez digitalizację zbiorów, tworzenie wirtualnych muzeów, upowszechnianie lokalnych zwyczajów, kulinariów, strojów a nawet sprzedaż rodzimych produktów za pomocą Internetu.

Organizatorzy zadbali, by każdy z uczestników otrzymał komplet materiałów szkoleniowych oraz pamiątkowe koszulki, w których nasi przedstawiciele reprezentowali się nader korzystnie:

W ramach zajęć uczestnicy podzieleni zostali na grupy kalendarzowe. Tematem przewodnim kalendarza było „XII wieków historii Polski”. Każda z grup podczas spaceru po okolicy wykonała swoje zdjęcie z odpowiednią, „ekologiczną”  i wykonaną w większości własnoręcznie scenografią do kalendarza.

Tematy były różnorodne….

Udowodniliśmy, że znamy nasza historię…

i mamy poczucie humoru 😉

Uczestnicy mieli przyjemność brać udział w Jarmarku Inicjatyw Wiejskich, na którym zaprezentowali się rzemieślnicy, twórcy ludowi i organizacje działające na terenach wiejskich. Podczas warsztatów wikliniarskich i bukieciarskich okazało się, że w mieszkankach naszych gmin tkwią ukryte do tej pory talenty.

Prace posuwały się do przodu…

Zaś efekt finalny wszystkim przypadł do gustu:

Nasze panie  pokazały, że „nie święci garnki lepią” i wzięły udział w konkursie „Bukiety Wiejskie” z własnoręcznie wykonaną „bibułową” kompozycją kwiatową.

Podczas Jarmarku działały też punkty konsultacyjne udzielające porad w zakresie zagadnień związanych z działalnością organizacji pozarządowych.

Ale nie samym chlebem żyje człowiek!

Pierwszy wieczór uprzyjemnił swą muzyką góralski zespół Trebunie Tutki.

Drugiego dnia zaprezentował się zespół folklorystyczny Wesele Przyprostyńskie ze Zbąszynia.